Станції під Зелений тариф
Докладніше
Автономні сонячні станції
Докладніше
Станції під власне споживання
Докладніше
Геліосистеми для нагрівання води
Докладніше


Автоматичний вимикач

Автоматичний вимикач, або автомат, – комутаційний електричний пристрій, призначений для проведення ланцюга струму в нормальному робочому режимі. Встановлюється також для постійного захисту мережі та обладнання від несправностей у разі аварії. Оберігає від коротких замикань, перевантаження, перепадів або вимкнення напруги, впливу магнітного поля. Може застосовуватися для епізодичної комутації.

Автовимикач простий за своєю конструкцією, зручний і безпечний у застосуванні. Забезпечує надійний захист від будь-яких негативних факторів. Універсальний, нескладний в установці, може використовуватися в електромережах різної потужності – від дуже високої до мінімальної. Більшість апаратів на ручному керуванні, але деякі моделі додатково оснащуються електродвигунними або електромагнітними приводами. Це дозволяє контролювати їх роботу на відстані.

Як працює пристрій

Автомат можна вимкнути вручну або дистанційно, якщо в нього передбачений привід для цього. Коли нормальний режим роботи порушується, наприклад виникають різкі перепади струму, вимкнення відбувається автоматично, зазвичай миттєво. При цьому для кожної моделі встановлюється розчіплювач мінімального або максимального напруження.

За захисними функціями апарати поділяють на три види:

 • максимального струму;
 • зниження напруги;
 • зворотної потужності.

Найбільш поширений перший тип. Його використовують для деактивації електроживлення в разі перевантаження понад встановлену норму або перепадів напруги. Це більш проста та практична альтернатива традиційним рубильникам і запобіжникам. Останні, наприклад, незручні тим, що можуть плавитися під впливом високих температур.

Якщо апарат використовується в екстремальних умовах – наприклад, у приміщеннях з підвищеною вологістю, яка перевищує 85%, на хімічних підприємствах, де в повітрі присутні шкідливі домішки, – рекомендується поміщати його до спеціальних ємностей. Це шафи, що забезпечують надійний захист від вологи та пилу.

Які є різновиди

Сучасні споживачі можуть купити автоматичний вимикач різних типів. Вони поділяються на такі види:

 • установчі. Можуть монтуватися де завгодно, тому що мають спеціальний ізоляційний захисний корпус, зроблений з пластмаси;
 • універсальні. Призначені для установки тільки в розподільних системах, оскільки корпусу в них немає;
 • селективні. У них налаштовується час спрацьовування в разі короткого замикання;
 • зворотного струму. Забезпечують вимкнення, тільки якщо його напрямок у конкретному ланцюгу змінюється;
 • поляризовані. Спрацьовують в разі підвищення робочих показників.

Виділяють також швидкодійні та нешвидкодійні моделі. У пристроїв першого типу вимкнення виходить практично миттєвим, тому що максимальний час спрацьовування складає 5 мс.

Особливості конструкції

Автоматичний вимикач містить кілька вузлів – у кожного свої, окремі функції. Це:

 • контактна система. Складається з рухомих і нерухомих контактів, зазвичай забезпечує одноразовий розрив ланцюжка;
 • дугопогашувальний модуль. Являє собою спеціалізовану камеру з решіткою, зробленою зі сталевих пластин. Іноді присутні також погашувачі іскор. Цей елемент локалізує електродуги в обмеженому обсязі;
 • розщіплювачі. Відповідають за вимкнення контактної системи за будь-якого типа керування – як ручного, так і дистанційного.

У багатьох типах автоматів використовуються комбіновані типи розщіплювачів. Теплові елементи в них оберігають від перевантажень, а електромагнітні – від короткого замикання. Якщо у пристрої є незалежний розщіплювач – це електричний магніт, який живиться від стороннього джерела – він може вимикатися на відстані.

Головні переваги

Зараз купити автоматичний вимикач в Україні можна від різних виробників. Усі пристрої такого типу відзначаються високою якістю та практичністю. Від будь-яких інших подібних апаратів вони відрізняються низкою здібностей:

 • довга підтримка номінального, тобто необхідного навантаження в системі. Усе тому, що пристрій через свої контакти надійно пропускає потужні потоки електроенергії;
 • ефективний захист обладнання від випадкових несправностей. Автомати варто встановлювати там, де часто бувають перепади напруги або перебої електрики;
 • можливість зміни налаштувань вручну. Можна міняти конфігурації мережі, встановлювати різні режими живлення.

Установка такого вимикача обов'язкова, адже перебої напруги нерідко виникають миттєво й непередбачувано. Людина не може швидко реагувати на них і вживати заходів, тому це забезпечується спеціальними установками.

Особливості модульних конструкцій

Окремі автомати є специфічними пристроями шириною 17,5 мм. Вони призначені для закріплення до din-рейки. Сучасні моделі робляться з діелектричного матеріалу високої міцності. При його застосуванні виключається ймовірність ураження людини електричним струмом.

Керувати станом вимикача можна вручну за допомогою спеціального важеля. Він фіксується у двох положеннях. Верхнє налаштовує показники струму через замкнуті силові контакти, а нижнє розриває ланцюжок живлення. Таким чином, для вимкнення достатньо пересунути його вниз.

Ціни на автоматичний вимикач залежать від його типу. При купуванні потрібно звертати увагу на номінальну напругу. Є моделі, призначені тільки для побутових мереж, з порівняно невисокими показниками, і є такі, які використовують і на виробництві. Але в будь-якому разі вартість пристрою окупиться швидко.

Читать полностью
Для чого використовують автоматичні вимикачі?
Автоматичні вимикачі призначені для захисту мереж від перевантаження по струму і від коротких замикань.
Скільки коштує автоматичний вимикач?
Від 81 грн за однополюсний вимикач на 16 А до 733 грн за 3-х полюсний автоматичний вимикач на 63 А.
Хто виробник автоматичних вимикачів?
Ми продаємо автоматичні вимикачі словенського виробника ETI.
Як здійснити замовлення автоматичного вимикача?
Ви можете замовити автоматичний вимикач у нас на сайті додавши його кошик і заповнивши всі необхідні дані або через телефон. Отримати замовлення ви зможете поштою, або приїхавши в офіс, після того, як наш менеджер підтвердить про готовність замовлення до видачі.
За 11 років роботи ми вже підключили більше 200 об'єктів
Дивитись всі об'єкти