Станції під Зелений тариф
Докладніше
Автономні сонячні станції
Докладніше
Станції під власне споживання
Докладніше
Геліосистеми для нагрівання води
Докладніше


Диференціальне реле

Диференційне реле – пристрій, розроблений спеціально для захисту людини від ураження електричним струмом тоді, коли вона торкається струмопровідних елементів, наприклад оголених проводів, корпусу електроапарату. Додатково запобігає також загорянням і пожежі, які можуть виникати на об'єктах внаслідок несправності електропроводки, порушення ізоляції.

Цей прилад називають також пристроєм захисного вимкнення, або ПЗВ. Його спрацьовування відбувається відразу після утворення у проводці струмового дисбалансу. Внаслідок цього відбувається вимкнення електрики. Дифреле спрацьовує швидко, протягом 10-20 мс.

Як це працює

Такий пристрій захисту функціональний, безпечний і дозволяє уникнути серйозних травм або великих матеріальних втрат у разі проблем з електропроводкою. За статистикою більшість пожеж, зокрема побутових, виникає саме через коротке замикання. Тому необхідність встановлення реле всюди, де використовуються електричні мережі та прилади, важко переоцінити.

Конструктивно цей електромеханічний прилад працює завдяки тому, що пропускає через себе струм, контролюючи показники напруги як на вході, так і на виході. В обох випадках значення повинні бути однаковими, що не перевищують номінальні. При допустимих параметрах ПЗВ функціонує у звичайному режимі. Але, якщо раптом їм буде зафіксований витік при порушенні подачі та виникненні різниці струмів на вході та виході, відбувається вимкнення.

Витоки струму бувають різні. Так, будь-яка побутова техніка зараз має заземлення, тобто корпус, з яким постійно взаємодіє користувач, під’єднаний до третього контакту. Так робиться для того, щоб, якщо всередині приладу раптом станеться оголення фази під напругою, воно було перенаправлене в заземлення. Але, якщо останнього немає, дифреле встановлюється в обов'язковому порядку. Інакше при витоку струму людина отримає ураження, силу якого спочатку не можна передбачити.

Які бувають різновиди

Реле диференційного захисту в інтернет-магазинах України представлене у двох різновидах – АС і А. Перший тип спрацьовує, якщо відбувається витік синусоїдального або змінного струму. Але в електричному ланцюжку для обладнання з керованими тиристорами або випрямлячами в разі пошкодження ізоляції можливий також витік постійного струму.

Прилади типу А мають кілька особливостей:

  • монтуються для побутової техніки з тиристорами або випрямлячами;
  • реагують на витік як синусоїдального, так і постійного струму;
  • обов'язкові для установки з деякими приладами – зокрема, з низкою моделей холодильників або пральних машин.

Точно визначити, який дифавтомат необхідний для конкретного обладнання, можна з інструкції до нього. Там вказуються докладні рекомендації з установки й експлуатації.

Правила монтажу

Щоб забезпечити високу якість і надійність роботи, диференційне реле струму має встановлюватися з попереднім урахуванням ряду нюансів. Його ефективність залежить від номінальних показників на виході. Мінімальний стандартний параметр – 30 мА. Для вимкнення живлення при різких перевантаженнях купують моделі на 30-40 мА. Максимальне значення становить 30 А. Захист від такого впливу забезпечується протягом декількох секунд, іноді хвилин.

Такі захисні модулі використовують для одно- і трифазних мереж. Налаштовувати прилад потрібно дуже акуратно й уважно. Попередньо мають значення такі показники:

  • кількість обладнання, під’єднаного до мережі. До переліку доцільно додати й саме диференціальне реле;
  • особливості поділу електроланцюга;
  • здатності пристрою. Береться до уваги, чи буде воно вимикати систему повністю, вибірково чи тільки тоді, коли спрацює захист.

Цікаво, що реле можна встановити для окремої ділянки обладнання або групи приладів. Деякі види підходять для застосування в ролі загальних для всієї будівлі. Після підключення пристрій обов'язково потрібно протестувати. Щоб перевірити працездатність, натисніть на корпусі кнопку «Т», вона ж означає «Тест». Якщо дифреле спрацьовує, отже, воно справне та його якість забезпечена.

Якщо господарі вирішили купити диференційне реле для всієї квартири, щоб убезпечити мешканців від ураження електрострумом, необхідно ставити один прилад на всю житлову площу. Але для більшої ефективності та зручності краще придбати кілька варіантів окремо для кожної кімнати – до дитячої, вітальні, спальні, кухні. Тоді, якщо виникне проблема з електропроводкою або побутовою технікою, не доведеться вимикати живлення у всій квартирі. Достатньо буде знеструмити тільки одну лінію. Ціна на дифреле дозволяє придбати кілька моделей.

Як правильно підключати

Усього передбачені дві схеми, можна вибрати одну з них. Перша передбачає установку диференційного реле біля входу, там, де зазвичай знаходиться лічильник. Як правило, ці два прилади об'єднують один з одним. Але такий варіант не дуже хороший тому, що в цьому випадку немає вибірковості. Пристрій буде спрацьовувати при перевантаженні, витоку й короткому замиканні, вимикати все обладнання.

Більш надійна – друга схема. У цьому випадку монтується кілька модулів, і кожен контролює окрему групу техніки, зокрема сам ПЗВ. Для кожної кімнати передбачені свої реле й вимикач.

Читать полностью
Що таке диференціальне реле?
Диференціальне реле - це прилад, призначений для захисту людей від ураження електричним струмом при безпосередньому дотику до будь-якої поверхні що проводить струм.
В яких випадках спрацьовує диференціальне реле?
  • дитина з цікавості сунула металевий предмет в розетку
  • під час ремонту у ванній кімнаті випадково була порушена ізоляція кабелю, і ніхто не помітив цього
  • ви вирішили замінити вимикач і забули знеструмити електромережу
  • в пральній машині з вини заводу-виготовлювача оголився кабель і потрапив на корпус
Скільки коштує диференціальне реле?
Чиє виробництво диференціальних реле?
У нашому каталозі представлені диференціальні реле виробництва словенської компанії ETI.

 

За 11 років роботи ми вже підключили більше 200 об'єктів
Дивитись всі об'єкти