Станції під Зелений тариф
Докладніше
Автономні сонячні станції
Докладніше
Станції під власне споживання
Докладніше
Геліосистеми для нагрівання води
Докладніше


Запобіжник ножовий

Під час експлуатації сонячні електростанції щодня наражаються на ризик виникнення позаштатних ситуацій, спровокованих зовнішніми або внутрішніми чинниками. Шквальний вітер, гілки дерев, влучення блискавки, навмисний вандалізм, дефекти обладнання, збої в роботі центральної енергомережі дуже часто стають підставами для дрібних або великих аварій.

Устаткування системи електротехнічного захисту геліостанції обов'язково містить пропускні діоди, автоматичні вимикачі, обмежувачі напруги та запобіжники ножові і циліндричні для захисту фотоелектричних станцій від перевантажень.

Призначення та принцип дії захисних елементів

Ножові запобіжники встановлюють в блоці постійного струму (DC) сонячних станцій, що мають у своїй схемі акумуляторні батареї. Для надійного захисту фотоелектричних модулів та інвертора напруги від короткого замикання, перевантаження та зворотних струмів потрібне встановлення електрозапобіжника (за допомогою спеціального тримача) на «плюс» та «мінус» енергетичної схеми.

Принцип дії захисних пристосувань полягає в тому, що згоряння плавкої вставки запобіжника в електричному ланцюзі відбувається набагато швидше, ніж інших елементів системи. При напрузі, небезпечній для інвертора та сонячних панелей, плавка деталь згорає та розмикає ланцюг, запобігаючи пошкодженням основних компонентів станції.

Конструкційні особливості приладу

Надійність ножових запобіжників та швидкість їх реакції на зміну параметрів струму в мережі залежать від конструкційних особливостей пристроїв:

 • корпус — зроблено зі стеатиту (штучного матеріалу з відходів тальку), що має ізоляційні властивості та стійкість до термічного впливу;
 • торцеві кришки — виготовлені з алюмінію, який забезпечує довгостроковий захист від корозії;
 • ножові контакти — для виробництва деталей фіксації використовують мідь, вкриту шарами срібла та нікелю;
 • плавка вставка — мідний елемент, який зсередини прикріплено до ножових клемних виводів;
 • індикатор пошкодження — корпус деяких моделей оснащено спеціальним віконцем, призначенням якого є візуальний контроль спрацювання пристрою;
 • бойок — мікровимикач для дистанційного моніторингу системи безпеки.

Внутрішня порожнина корпусу у якісних ножових запобіжниках заповнена спеціальним кварцовим піском з гранулами певної фракції. Від грануляції залежить збереження приладу та навколишніх елементів в аварійній ситуації.

Тримачі електрозапобіжників

Купити ножовий запобіжник можна окремо або зі спеціальним тримачем, який необхідний для його розміщення в DC-блоці розподільного щитка. Для виробництва водовідштовхувального корпусу фіксатора використовується спеціалізована кераміка, легована сталь або композитні матеріали.

Затискачі та контакти з електротехнічної міді мають нікельоване покриття, що виключає корозійний та окислювальний процеси. Усі матеріали виготовлення тримачів готові до високих та низьких температур та їх різких коливань, постійного впливу ультрафіолету, а також динамічних та механічних навантажень.

Експлуатаційні характеристики запобіжних пристроїв

При підборі електрозапобіжників для сонячної станції певної потужності важливо враховувати експлуатаційні характеристики плавкого захисного елемента:

 • номінальна напруга — параметр, що гарантує стабільну роботу ножового запобіжника;
 • номінальний струм — найбільший припустимий показник для функціонування пристрою;
 • максимальна потужність — значення, при якому захисний механізм приводиться в дію, забезпечуючи надійне від'єднання мережі;
 • робоча температура — чим вище температурний режим навколишнього середовища, тим більше розігрівається запобіжник та тим нижчі параметри струму, потрібні для його реакції.

Ще один показник, від якого залежить ціна на ножовий запобіжник, — це швидкість спрацьовування системи. Чим швидше реагує прилад на зміни середовища, тим вище його вартість.

Переваги приладів відомих брендів

Компанія Solar-Tech при введені сонячних станцій в експлуатацію використовує ножові запобіжники від світових лідерів виробництва електротехнічного устаткування, продукція яких добре зарекомендувала себе в Україні. Використання якісного обладнання відомих брендів має значні переваги:

 • електрозапобіжники вирізняються невеликою вагою та габаритами, що спрощує їх підключення, але не знижує функціональність;
 • висока здатність до роз'єднання, властива захисним приладам з різними робочими параметрами;
 • стабільні селективні характеристики дозволяють відключати тільки аварійний ланцюг, залишаючи в роботі паралельні;
 • корпус приладу повністю контролює енергію, що вивільнюється в процесі спрацьовування, запобігаючи пошкодженню сусідніх пристроїв.

В інтернет-магазині Solar-Tech представлені ножові запобіжники, адаптовані до характерних для фотоелектричних установок низьких струмів перевантаження. Обладнання розраховане на тривалу експлуатацію, а його характеристики не погіршуються з плином часу.

Читать полностью
За 11 років роботи ми вже підключили більше 200 об'єктів
Дивитись всі об'єкти