Станції під Зелений тариф
Докладніше
Автономні сонячні станції
Докладніше
Станції під власне споживання
Докладніше
Геліосистеми для нагрівання води
Докладніше


Термосифонні сонячні колектори

Альтернативний варіант для нагрівання води, використовуваної в побутових або виробничих цілях на дачі, у приватному домоволодінні, на будь-якій ділянці – це термосифонний сонячний колектор. Це сезонний водонагрівач, що працює завдяки основному джерелу енергії – сонячному світлу. Ефективний для застосування в теплий сезон. Призначений не тільки для підігрівання води, але і для опалення будинку, коли в цьому виникає необхідність.

Пристрій економить близько 80% традиційного палива, необхідного для гарячого водопостачання, і приблизно 45% - потрібного при обігріві будинку. Зовні являє собою панель, що працює шляхом перетворення енергії сонця на тепло. Її сфера застосування дуже широка:

 • нагрів води для купання, приготування їжі, поливу, інших завдань;
 • опалення будівель, споруд;
 • підігрів басейну.

Останнім часом вироби такого типу активно встановлюють не тільки в дачних селищах, приватних домоволодіннях і заміських котеджах. Вони стають поширеними й у комерційних цілях – наприклад, для готелів, баз відпочинку, підприємств різних галузей діяльності. Усе завдяки можливості економити традиційне паливо, менше платити за використання електрики, газу.

Сонячні водонагрівачі як джерела тепла встановлюються в південних регіонах України. Саме там вони найбільш ефективні, особливо в літню пору, коли ясний день триває довго. Але цим їх застосування не обмежується. Вони підходять і для північних областей. Наприклад, у Києві та передмісті такі панелі часто зустрічаються у власників котеджів і дач. У теплий сезон це найбільш економічна й ефективна система.

Принцип роботи та різновиди

Це альтернативне джерело тепла являє собою конструкцію з двох труб. Повітря між ними немає. Всередині циркулює теплоносій – вода, що нагрівається природним способом, тобто за допомогою контакту з променями сонця. Зовнішня частина створює вакуумний прошарок, що не пропускає тепло назовні. Вода знаходиться у спеціальному баку та гріється там за допомогою циркулювання. Таким способом дуже зручно облаштовувати літні душові, басейни, обслуговувати цілі готелі, бази відпочинку або житлові будинки.

Існує два види моделей, що використовуються для побутових, виробничих, сільськогосподарських потреб. Сезонні геліосистеми бувають безнапірними й напірними. Перші не мають теплообмінника, монтуються вище точки подачі води та відзначаються такими характеристиками:

 • функціонують шляхом природної конвекції при циркуляції води. Саме тому резервуар розташовується вище колекторної панелі – наприклад, на балконі або даху;
 • нагріта рідина стікає в бак;
 • холодна спрямовується в колектор для нагрівання.

Напірні системи, зі свого боку, мають теплообмінник. Їх можна ставити де завгодно, але при цьому важливо, щоб вони були повернені до південної сторони. Безнапірні моделі зазвичай трохи дешевше. Сказати, який варіант краще однозначно, не можна.

Термосифонна геліосистема будь-якого типу відмінно підходить для нагрівання води в теплий сезон, зазвичай з середини квітня до кінця жовтня. Температура води в баку в дуже спекотну погоду може досягати і 95 градусів – для отримання такого показника достатньо кількох годин.

Особливості установки

Конструкція містить сам сонячний колектор, систему передачі енергії та спеціальний резервуар для зберігання рідини. Перший є основним у пристрої, адже саме він створює тепло шляхом поглинання радіації від сонця. Водонагрівальна геліосистема складається з таких частин:

 • посилена рама. Це каркас, на якому закріплені всі робочі елементи;
 • основний бак. Містить зовнішній і внутрішній (у ньому і накопичується вода);
 • вакуумні трубки, що збирають тепло;
 • труба, яка відводить повітря;
 • наповнювальний бачок з гумовою прокладкою.

Установка сезонної геліосистеми – нескладне завдання, із цим зможе впоратися і непрофесіонал. Процес дуже простий, головне – правильно розрахувати потужність і ємність резервуара для зберігання нагрітої рідини. Так, якщо геліоколектор потрібен для одного-двох осіб, достатньо взяти модель із мінімальними показниками потужності та баком 50-100 літрів. Ємність 240-300 л розрахована на 5-6 споживачів. Тому в готелях і на підприємствах зазвичай встановлюють кілька систем.

Кожен, хто вирішив купити термосифонний сонячний колектор від будь-якого сучасного виробника, отримує у своє розпорядження докладну інструкцію зі встановлення. Там же розміщені вказівки зі збирання та підключення. Обслуговування також нескладне й не вимагає багато часу. Достатньо поповнювати запаси води та протирати деталі від пилу й забруднень.

Складних механізмів у конструкції немає, вона безпечна та практично ніколи не ламається. Тому потреба в ремонті виникає дуже рідко, зазвичай через пошкодження бачка або вакуумної труби. Їх легко замінити, купивши нові деталі.

Але потрібно пам'ятати про головне – до настання перших заморозків рідину з резервуара потрібно повністю злити.

Ключові переваги

Термосифонний сонячний колектор – оптимальний варіант для дачі, готелю, сільськогосподарського підприємства. Це безпечне, енергоефективне джерело тепла, на яке поширюється гарантія – 5 років. Може застосовуватися скрізь, де є необхідність у гарячій воді без підведення комунікацій.

Головні переваги:

 • доступність. Ціна на термосифонну геліосистему невисока. Якщо врахувати відсутність витрат на газ, електрику або централізоване опалення при її використанні, то стає зрозумілим, що окупається вона швидко за будь-якої вартості;
 • повна автономність роботи. Це джерело тепла залежить тільки від сонця. Жодні збої в подачі електрики, перепади напруги й інші чинники на нього не впливають;
 • немає потреби підключати електрику. Там, де можливість її провести відсутня або це коштує дуже дорого через віддаленість ділянки, саме такий спосіб підігріву води буде корисний;
 • швидке нагрівання навіть після того, як рідина була витрачена повністю. Після наповнення бака з нуля достатньо 3-4 годин, щоб нагріти воду до 60 градусів.

Якщо встановити контролер і ТЕН, така система підійде для застосування і в холодну пору року.

Читать полностью
Чим відрізняється напірна система від безнапірної?
У безнапірній системі використовується спрощена конструкція трубок, в яких нагрів води здійснюється безпосередньо. Вода, нагріваючись в трубці, підіймається у строєний накопичувальний бак, а далі нагріта вода надходить самопливом до споживача. Заповнення бака водою відбувається через спеціальний клапан з поплавком, який нагадує конструкцію зливного бачка в туалеті. У такій системі виключено вплив тиску центрального водопроводу безпосередньо на сам бак. У напірній термосифонній системі застосовуються трубки Heat pipe, які мають вищий ККД нагріву, нагрів води здійснюється не в самій вакуумній трубці, а у баці, куди тепло передається за допомогою мідного стрижня. Таку систему можна під'єднати до водопроводу під тиском, який і використовується для передачі нагрітої води до споживача за принципом що використовується в електричному бойлері.
Чи можна використовувати термосифонний колектор взимку?
Ні, термосифонні геліоколектори є сезонними системами і використовувати їх взимку не можна, оскільки в них використовується звичайна вода і низькі температури просто виведуть з ладу всю систему.
Скільки коштує термосифонний колектор?
Від 5740 грн за безнапірну систему на 50 л. до 42308 грн за напірну систему на 300 л.

 

За 11 років роботи ми вже підключили більше 200 об'єктів
Дивитись всі об'єкти